0 462 800 0 800 0 544 292 0 724
Aya Klinik هاتف
shadow

پیگمنتاسیون پزشکی


Kalıcı Makyaj

 

Medikal Pigmantasyon nedir?

 

Medikal mikropigmentasyon dokuda gerekli değişiklik ve düzeltmeleri yapmak için uygulanan 'pigment implantasyonu' dur.

 

Kamuflaj için tıbbi kullanımı 150 yıl öncesine dayanır. Tarihte bambu çubuklarıyla başlayan uygulama, 90'ların başında yüksek kaliteye sahip cihazlar ve antiallerjik-steril tıbbi pigmentlerle profesyonellerin kullanımına sunulmuştur. Günümüzde tıbbi kamuflaj sağlık ve medikal alanlarda profesyonel meslek halini almış olup, bu konuda eğitimli hekimler tarafından, gerekli steril koşulların sağlanabildiği merkezlerde uygulanan medikal bir uygulamadır.

 

Uygulama, kullanılan teknolojik cihazlarla, ayarlanabilir bir implanter iğne sayesinde , antiallerjik-doğal pigmentlerin istenilen cilt derinliğine implante edilmesi şeklinde yapılır. Uygulama öncesinde kişinin allerjik reaksiyon öyküsü, cildin aktif enflamatuar ve enfeksiyöz durumları, diyabet, kanama diyatezleri, sistemik enfeksiyon hastalıkları vb. yönünden ayrıntılı bilgisi alınmalıdır. Herhangi bir kontrendikasyonu olmadığı belirlendikten ve test pigmentiyle deri testi yapıldıktan sonra uygulamaya geçilir. İşlem öncesinde topikal, lokal veya blok anestezi uygulanır.

 

Uygulamadan sonra ince bir kabuklanma oluşacaktır. Bu durum bölgenin olduğundan daha koyu görünmesine yol açar. Kabuklanma ortadan kalktığında, renk daha açık (ortalama %30-40 ) ve daha doğal bir görünüm alır. Kabuklarla oynanmamalıdır. Kabuklar ortalama bir haftada kendiliğinden dökülecektir.

 

Pigmentasyon sonrası 48 saat boyunca uygulama bölgesinin yıkanmaması gerekir. Beş gün boyunca havuz, sauna ve güneş banyosundan uzak durulmalıdır. İşlem yapılan bölgeye bir hafta boyunca epitelizan krem uygulaması yapılmalıdır.

 

Net sonuç işlemden 1 ay sonra ortaya çıkar. Gerekirse rötüş amaçlı ikinci bir uygulama yapılabilir. İşleminkalıcılığı 3-10 yıl sürer.

 

 

Medikal Pigmantasyon : UYGULAMA ALANLARI

 

TIBBİ UYGULAMALAR

 

Vitiligo alanlarının kamuflajı

 

Yara- yanık izlerinin kamuflajı

 

Yarık dudak izlerinin kamuflajı

 

Ameliyat izlerinin kamuflajı

 

Meme cerrahisi sonrası meme başı çizimi

 

Saçlı deride bölgesel saç dökülmesi alanlarının kamuflajı

 

Göbeği olmayan kişilerde göbek yapılması

 

 

KOZMETİK UYGULAMALAR

 

Kaş çizimi

 

Eyeliner (Göz kapağı kontür çizimi )

 

Kirpik sıklaştırma

 

Lipliner (dudak kontür çizimi )

 

Dudak gölgeleme ve renklendirme

 

Kalıcı ben

 

Kozmetik düzeltmeler ve ikincil işlemler

 

 

Not: Kliniğimizde Medikal Pigmentasyon sadece tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır.