0 462 800 0 800 0 544 292 0 724
Aya Klinik Telefon Nummer
shadow

Kırışıklık Giderme


Kırışıklık Giderme : Bot. Tox./Botox-Dysport

 

Botulismus toksini sinirlerden kaslara giden iletiyi geçici olarak durdurarak etki göstermektedir. Enjekte edildiği bölgedeki kasların hareketleri engeller. Böylece bu kasların hareketleri sonucu oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırır.

 

Toksin piyasada Botox ve Dysport adlarıyla satışa sunulmaktadır. Ve daha çok bu adlarla tanınmaktadır.

 

Toksin 1990'lı yılların başından itibaren yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi amacıyla yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Özellikle alındaki çizgiler ve göz kenarındaki kaz ayağı tabir edilen çizgilerin giderilmesinde çok başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu bölgelerdeki kırışıklık çizgilerinin yüz gençleştirme ameliyatlarıyla düzeltilmesinin çok güç olması bu uygulamanın estetik cerrahideki önemini daha da arttırmaktadır.

 

Botulismus toksini kırışıklıkları düzeltmek amacıyla, yüzdeki belli noktalara çok ince uçlu bir iğne ile enjeksiyon yapılarak uygulanır. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer ve sadece ince bir iğnenin batmaları şeklinde hissedilen bir işlemdir.

 

Uygulamanın etkileri 3 ila 7 gün sonra başlar. Ve 4 ila 6 ay boyunca devam eder. İlk uygulamada 4 ay kadar kalıcı olan ilacın etkileri tekrarlayan uygulamalardan sonra uzayabilmektedir. Uygulama sırasında önemli bir şişlik ve kızarıklık oluşmaz ve kişi hemen günlük aktivitelerine dönebilir.

 

Toksin enjeksiyonları yüzün üst bölgesinde özellikle alın çizgilerinin, kaş çatma çizgilerinin ve göz kenarındaki çizgilerin (kaz ayağı) düzeltilmesinde çok etkili olmaktadır. Yüzün alt bölgesinde ise dudak üzerindeki çizgilere ve boyundaki dikey bantlara uygulanabilmektedir. Yine burun sıt-yan çizgileri, ağız köşelerinin kaldırılması, kulak önü çizgileri için de kullanılabilir.

 

Kliniğimizde ayrıca avuç ve koltuk altı aşırı terlemelerinin tedavisi içinde Botox-Dysport uygulamaları yapılmaktadır.

 

Botox-Dysport uygulaması kalıcılığı çok uzun olmayan ve kalıcılığı için tekrar edilmesi gereken bir yöntem olmakla birlikte ameliyatsız ve kolay bir tedavi olması sebebiyle günümüz estetik cerrahisinde çok tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

 

Toksin dünyada milyonlarca kişiye uygulanmış ve ciddi komplikasyonla karşılaşılmamıştır. Yanlış uygulamalarda oluşabilecek komplikasyonlar da birkaç ay içinde geri döneceğinden pek önemli kabul edilmeyebilirler. Ancak kliniğimizde deneyimli uzman plastik cerrah tarafından uygulanması hem bu komplikasyonların oluşmaması, hem de daha etkin sonuçlar alınması bakımından önemlidir.

 

 

Kırışıklık Giderme : Dolgu İşlemleri

 

Yıllar ilerledikçe yerçekimi, güneşe maruz kalma ve defalarca yapılan yüz mimikleri ile gülme çizgileri, ifade çizgileri ve göz etrafında kaz ayağı olarak isimlendirilen derin çizgiler oluşur. Dolgu maddeleri bu çizgi ve kırışıklıkları doldurarak cilde daha düzgün, daha genç bir görünüm kazandırırlar.

 

Dolgu maddesi olarak pek çok farklı molekül ortaya konmuştur. Kliniğimizde daha çok kalsiyumhidroksiapatit (Radiesse) ve hyaluronikasit(Surgiderm, Resytlene, Hyacorp vb) kullanılmaktadır. Birbirlerine karşı bazı üstünlükleri vardır. Sizin için hangisinin uygun olduğu doktorunuz tarafından sizinle tartışılacaktır. Ayrıca bu alanda ürün yelpazesi sürekli yenilenmektedir. Bunlara ilgi duymamız da kaçınılmazdır.

 

Dolgu maddesi enjeksiyonu genellikle anestezi gerektirmez. Bazen yüzeyel anestezikler kullanılabilir. Ya da bölgesel uyuşturmalar yapılabilir. Uygulama 15-20 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. Kişi etkisini anında görür. Genellikle 10 gün kadar sonra kontrole çağrılırsınız ve gerekli olursa ilave uygulama yapılabilir.

 

Nazolabial çizgiler (burun kanatlarından dudak köşelerine inen çizgi), kırışıklıkların doldurulması, dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi, çökük alanların doldurulması, elmacık kemiklerinin ya da yanakların belirginleştirilmesi, el rejuvenasyonu başlıca uygulama alanlarıdır.

 

Belirgin bir yan etkisi ve riskleri yoktur. Bu nedenle işlem öncesi herhangi bir test yapılmasına gerek duyulmaz. Uygulama sonrası küçük kızarıklıklar ve şişlikler oluşabilir. Bunlar kişinin cilt tipine göre birkaç saat ila birkaç gün içinde kaybolur.

 

Tedavi sonrası birkaç gün aşırı sıcak ve soğuktan kaçınmak dışında dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur.

 

 

Kırışıklık giderme : Kimyasal soyma

 

Kimyasal peeling deriye kimyasal solüsyon sürülerek, derinin üst tabakasını soyup deriyi iyileştirme ve yenileme işlemidir.

 

Kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kırışıklık gibi kozmetik sebepler için uygulanır. Ayrıca kimyasal peeling yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek amacı ile de kullanılmaktadır.

 

Kimyasal peeling işlemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma, ciltte hedeflenen soyma derinliğine göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki kimyasal peeling uygulamaları daha sık yapılmaktadır. Derin kimyasal peeling uygulamalarının yerine lazer ile soyma ve dermabrazyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

 

Yüzeysel kimyasal peeling haftalık aralıklarla uygulanırken, orta derecedeki kimyasal peelingler 3-6 ay aralıkla uygulanabilir.

 

Kimyasal peeling mutlaka uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

 

Yüzeysel kimyasal peeling amaçlı en çok kullanılan maddeler alfa -hidroksi asitler (AHA veya meyve asitli peeling ), beta- hidroksi asit (BHA), Jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyonlu trikloroasetik asit (TCA) 'tir. Orta derinlikte kimyasal peeling için de yüksek konsantrasyonlu TCA kullanılmaktadır. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı sağlayıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur.

 

Kimyasal peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düsük konsantrasyonlarda AHA 'li krem kullanılabilir. Bu ürünler kimyasal peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler eklenir.

 

Kimyasal peeling klinik ortamında uygulanabilir. Yüzeysel kimyasal peeling uygulamaları esnasında sadece hafif bir batma duygusu olmaktadır. Kimyasal peeling anestezi gerektirmez.

 

Yüzeysel peelingten sonra geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulma olabilir. Bu tür şikayetler peeling cilt tipine göre ayarlanarak giderilebilir.

 

Yüzeysel kimyasal peeling ile geçici kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk günlük yasam ve çalısma hayatını engellemez. Düzenli uygulanan kimyasal peeling tedavisinden sonra cilt daha canlı ve parlak hale gelir. Mutlaka kimyasal peeling tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. Kabuklar koparılmamalıdır. İz kalabilir.

 

Yüzeyel kimyasal peeling sonrasi hafif nemlendiriciler, orta derinlikte kimyasal peeling (yoğun konsantrasyonlu TCA) sonrası yoğun nemlendiriciler kullanılır. En az 6 ay güneşten korunulmalıdır.

 

Kimyasal peeling uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Bu durumda yan etki olma olasılığı çok düşüktür. Kliniğimizde plastik cerrahi uzmanımız cildinizin problemlerine uygun soyma ve seans seçeneklerini sizinle paylaşacak ve uygulamanızı bizzat sürdüreceklerdir.

 

 

Kırışıklık giderme : Bitkisel soyma / Gren peel

 

Green Peel klinik olarak geliştirilmiş, dünya çapında denenmiş, bitkisel bazlı, biyolojik cilt yenileme metodudur.

 

Kimyasallar ve sentetik maddeler içermez. İstenmeyen yan etkilerden arındırılmıştır. 5. günden sonra gözle görülür sonuçlar verir.

 

İçerdiği bitkisel maddelerin etkisi ile ciltten ölü hücreleri uzaklaştıran, cilde tazelik ve canlılık kazandıran özel bir maske uygulamasıdır. İhtiyaç duyulursa aylık kürler halinde ya da 6 ayda bir uygulanabilir. Bu bitkisel karışım proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve sıkılaştırıcılar, fitohormonlar, enzimler, mineral tuzlar ve elementler içerir.

 

Ciltte kan dolaşımını uyarır, metabolizmayı hızlandırır. Cildin beslenmesi bu yolla artar. Aynı zamanda toksinler ve diğer birikimler ciltten uzaklaşır. Üst derideki keratin tabakası çözülür, ölü hücreler uzaklaşır. Bazal tabakada yeni hücre oluşumu uyarılır.

 

Bu uygulamayla cildin yapısında, renginde ve kalitesinde iyileşme sağlanır. Cilt daha sıkı bir hal alarak ince çizgilenmeler yok olurken kırışıklıklarda da gözle görülür bir azalma olur.

 

Kliniğimiz, alanında öncü bir kuruluş olarak bu uygulamayı bölgemizde ilk kez müşteri ve hastalarına sunmaktan mutluluk duymaktadır.