0 462 800 0 800 0 544 292 0 724
Aya Klinik Telefon Nummer
shadow

Faltenreduktion


Botoks İşlem Nedir?

 

Botulismus toksini sinirlerden kaslara giden iletiyi geçici olarak durdurarak etki göstermektedir. Enjekte edildiği bölgedeki kasların hareketleri engeller. Böylece bu kasların hareketleri sonucu oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırır.

 

Toksin piyasada Botox ve Dysport adlarıyla satışa sunulmaktadır. Ve daha çok bu adlarla tanınmaktadır.

 

Toksin 1990’lı yılların başından itibaren yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi amacıyla yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Özellikle alındaki çizgiler ve göz kenarındaki kaz ayağı tabir edilen çizgilerin giderilmesinde çok başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu bölgelerdeki kırışıklık çizgilerinin yüz gençleştirme ameliyatlarıyla düzeltilmesinin çok güç olması bu uygulamanın estetik cerrahideki önemini daha da arttırmaktadır.

 

Botoks İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Botulismus toksini kırışıklıkları düzeltmek amacıyla, yüzdeki belli noktalara çok ince uçlu bir iğne ile enjeksiyon yapılarak uygulanır. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer ve sadece ince bir iğnenin batmaları şeklinde hissedilen bir işlemdir.

 

Uygulamanın etkileri 3 ila 7 gün sonra başlar. Ve 4 ila 6 ay boyunca devam eder. İlk uygulamada 4 ay kadar kalıcı olan ilacın etkileri tekrarlayan uygulamalardan sonra uzayabilmektedir. Uygulama sırasında önemli bir şişlik ve kızarıklık oluşmaz ve kişi hemen günlük aktivitelerine dönebilir.

 

Toksin enjeksiyonları yüzün üst bölgesinde özellikle alın çizgilerinin, kaş çatma çizgilerinin ve göz kenarındaki çizgilerin (kaz ayağı) düzeltilmesinde çok etkili olmaktadır. Yüzün alt bölgesinde ise dudak üzerindeki çizgilere ve boyundaki dikey bantlara uygulanabilmektedir. Yine burun sıt-yan çizgileri, ağız köşelerinin kaldırılması, kulak önü çizgileri için de kullanılabilir.

 

Kliniğimizde ayrıca avuç ve koltuk altı aşırı terlemelerinin tedavisi içinde Botox-Dysport uygulamaları yapılmaktadır.

 

Botox-Dysport uygulaması kalıcılığı çok uzun olmayan ve kalıcılığı için tekrar edilmesi gereken bir yöntem olmakla birlikte ameliyatsız ve kolay bir tedavi olması sebebiyle günümüz estetik cerrahisinde çok tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

 

Toksin dünyada milyonlarca kişiye uygulanmış ve ciddi komplikasyonla karşılaşılmamıştır. Yanlış uygulamalarda oluşabilecek komplikasyonlar da birkaç ay içinde geri döneceğinden pek önemli kabul edilmeyebilirler. Ancak kliniğimizde deneyimli uzman plastik cerrah tarafından uygulanması hem bu komplikasyonların oluşmaması, hem de daha etkin sonuçlar alınması bakımından önemlidir.