0 462 800 0 800 0 544 292 0 724
телефонный номер Ая клиники
shadow

Fraksiyonel Lazer


FRAKSİYONEL LAZER

 

Lazer; tek renkli, düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde, güçlü bir ışık demetidir. Normal ışık, faklı dalga boyu, faz ve frekansa sahiptir. Lazerler ışıklarının dalga boyları ve atımlarının tek veya devamlı oluşuna göre sınıflandırılırlar.

Günümüzde birden çok lazer çeşidinin fraksiyonel modları bulunmaktadır. Kliniğimizde bu amaçla Er:YAG LASER kullanılmaktadır.

 

Er:YAG lazer uygulamaları ablativ fraksiyonel ya da nonfraksiyonel ve nonablativ şekillerde yapılabilir. Ablativ, soyucu demektir. Nonablativ cilt üzerinde herhangi bir soyulmanın olmadığı, daha derin tabakaların etkilendiği durumdur. Nonfraksiyonel uygulama; normal-standart bütün alanın soyulduğu durum iken, fraksiyonel mod yüzeyde elek benzeri sağlam ve işlemli alanları bir arada bulundurur. Fraksiyonel lazerler cildin üst ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde lazer ışığı cilde minik sütunlar halinde gönderilir ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır. Böylece cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmakta ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır.  

 

Fraksiyonel laserler;  cilt gençleştirme, kırışıklık düzeltme, akne-travma-cerrahi-yanık ve bunun gibi sebeplere bağlı iz/skarları düzeltme ve çatlak/stria tedavisinde başarıyla kullanılmaktadırlar.

Tedavi genellikle birden çok oturumda gerçekleştirilir. Hastalığa ve kişiye bağlı olarak değişik sayılarda uygulama gerekebilir. Uygulama aralıkları değişkendir. Uygulama parametrelerine göre değişik derecelerde acı duyulabilir. Sonuçlar cilt tipi, cilt kalınlığı, problemin ağırlığı ve lokalizasyonuna göre farklılık gösterebilir.

      

Gebelik, diyabet, skar hikayesi, ışığa duyarlığı arttıran maddelerin kullanımı, yakın zamanda güneş banyosu, solaryum benzeri ışık kaynaklarıyla temas durumlarında kaçınılmaz olmadıktan sonra tedavi ertelenmelidir.

 

Uygulama öncesi genel tıbbi durumunuzu belirlemek üzere hikayeniz alınır. Tedaviye hazırlık için bazı parametrelerin düzeltilmesi istenebilir. Herpes-uçuğa karşı antiviral ilaç kullanımı gibi koruyucu bazı tedaviler yapılabilir. Kullanıyorsanız Aspirin, E vitamini ve soyucu ajan içeren ilaçların kesilmesi istenebilir. 

 

İşlem zamanı sakinleştirici-rahatlacı ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Derin soymaların yapılacağı zamanlarda bölgesel/lokal uyuşturmalara ilave olararak daha ciddi sakinleştirici-uyuşturucu ilaçlar gerekebilir. Bütün bunlara rağmen bazen az miktarda ağrı-acı duyulabilir. Bütün derin yüz yenilenmesi ya da cerrahi yapıldğı durumlarda kapatıcı pansumanlara ihtiyaç olabilir. İşlem sonrası ağrı-acı duyulabilir. Kızarıklık,yanma,batma hissi, soyulma, yaralanma, kabuklanma, şişme, küçük kanama odakları görülebilir. Bir ila on gün, günlük hayatta zorluklar yaşanabilir. Bazen problemler daha uzun süre rahatsız edebilir. Çok nadir olmakla birlikte kalıcı skar formasyonu, deri renginde açıklık ya da koyuluk kalıcı olabilir. Bunlarla ilgili ek tedavi gerekebilir.