0 462 800 0 800 0 544 292 0 724
Aya Klinik Telefon Numarası
shadow

Dudak Dolgunlaştırma


DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA

 

Dolgun dudaklar yüz güzelliğinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca geçlik ve sağlık göstergesi olarak kabul edilirler. Geleneksel dudak dolgunlaştırma yöntemleri, makyaj taktikleri, teknolojik büyütme aparatları ve kalıcı makyajla dudak dolgunlaştırma ilgi çekici boyuttadır. Ancak etkili ve nispeten uzun süreli dolgunlaştırma, dolgu uygulamaları ve yağ nakli ile ümkün olmaktadır.

 

Genetik sebeplerele ya da yaşlanmaya bağlı dudak hacim azalmalarında dermal dolgu ürünleri ve özellikle de hyaluronik asit içeren ürünler sık tercih edilmektedir. Yan etki potansiyeli en az olan sentetik dolgu maddeleri bunlardır. Etkinlikleri 1 yıl kadar sürer. Ve zaten vücudumuzda bulunurlar. Farklı ürünlerle dudak dolgusunu makul bulmuyoruz.

 

Yağ nakli ile yapılan dudak dolgunlaştırma işlemleri de tekrarlama gerektirebilir. Bunun sebebi yağın bir kısmının erimesidir.

 

Dudak dolgunlaştırma işleminde varılmak istenen sonuç hekimle hasta arasında detaylı konuşulmalıdır. Dudak yapımız genlerimizce belirlenmiştir, dolgu uygulaması sonrası daha dolgun, biçimli ve genç hale gelebilecek ancak tamamıyla değişmeyecektir. Dudak dolgusu işleminden bir hafta kadar önce aspirin, E vitamini, ağrı kesiciler, yeşilçay, omega 3 gibi ilaç ve besin katkılarının kesilmesi işlemden sonra gelişebilecek morarmaları azaltacaktır. Bununla birlikte işlem sonrası aşırı bir morarma beklenmez. Yine dudak çevresinde tekrarlayan uçuk problemi olanlara işlem öncesi koruyucu tedavi başlanmalıdır. İşlemden önce genellikle anestezik bir ilaç uygulanır. Ağrı yok denecek kadar az olur.  Bazı dolgu maddeleri enjektörleri içine anestezik madde katılmıştır. Bu da ilave bir destek sağlar.

 

Her durumda mutlaka iki dudağa birden uygulama yapmak gerekmez. İhtiyaca göre davranılır. Ancak sı yanılgılardan birisi sadece üst dudağu büyüterek bir güzellik arayışıdır. İhtiyaç varken alt dudağa yapmamak ya da üst dudağı alt dudaktan daha büyük planlamak çok sevimsiz görüntülere sebep olabilir.  Yan bakışta abartılı çıkıntılı dudak görünümü hoş değildir.

 

İşlem yaklaşık 20 dakika sürecektir. İşlem sonrası buz ile soğutma faydalıdır. 10 gün kadar sonra kontrol önemlidir. Doz ilavesi ya da simetri düzeltmesi gerekiyorsa yapılır.

 

İşlem sonrası ilgili bölgede kızarıklık ve şişlik görülebilir. Birkaç gün içinde geçmesi beklenir.

 

İlgili alanda morluk olabilir. Geçmesi, bazen yedi-on günü bulabilir. Endişelenmeyiniz. Ertesi gün kapatıcı makyaj ürünleri kullanabilirsiniz.

 

İlgili sahaya lütfen masaj yapmayınız.

 

Şişlik ve morluk kayboluncaya kadar normal yıkama ve duş dışında ilgili sahayı ısıtacak sauna, solaryum, güneş banyosu ve egzersizlerden kaçınmak gerekir.

 

İşlemin yapıldığı gün alkol ve tütün ürünlerini kullanmamalısınız.